top of page

.מורים.יזמים.מובילים

להרחבת מעגלי ההשראה ליזמות בחינוך
אודות התכנית

אודות 

מהלך "מורים יזמים מובילים" נועד להעצמת מורים יזמים ממחוז תל אביב, אשר פיתחו ויישמו יוזמה חינוכית משמעותית וחדשנית בבית ספרם והוכיחו הצלחה והשפעה. 

התכנית סיימה שנתיים של פעילות (תשע״ט-תש״פ) וכעת מתמקדות חברות הקהילה בהטמעת היוזמות בשטח, בגנים ובבתי הספר.

צוות התכנית עובד על מגוון תוכניות המשך הקשורים כולם ליזמות חינוכית, קהילות למידה ופיתוח מקצועי.

מטרות

לפתח מנהיגים חינוכיים יזמיים

 

לאפשר הרחבת מעגלי ההשראה של יוזמות חינוכיות במחוז תל אביב, באמצעות קהילות מורים יזמים 

לפתח בקרב מורים עמיתים בקהילה חשיבה יזמית לקידום רעיונות ויוזמות לצורכי השדה החינוכי, בהשראת המורים היזמים המובילים.   

 

שותפים 

למהלך שותפים: מחוז ת"א, הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות ומהלך השקפה של משרד החינוך. המהלך הינו חלק ממהלך גדול יותר של 'מורים מובילים'.  

היזמים

קהילות התכנית במחוז תל אביב תשע״ט-תש״פ

פטפטו
דליה גחטן זר > גננת בגן חובה
דליה.jpg
roket.png

"פטפטו" היא ערכה לניהול שיח רגשי בגיל הרך על פי שלושה היבטים: רגשי, קוגניטיבי ופיזי. "פטפטו" כוללת 3 בובות: פה, כרטיסיות הנחייה עם תמונות של סיטואציות רגשיות וחוברת הנחיות לניהול שיח רגשי בגן עם בובות וכרטיסיות. הערכה מסייעת לגננת לעבוד עם ילדי הגן על זיהוי, שיום, הבנה והבעה של רגשות מגוונים והתמודדות עימם במצבי חיים שגרתיים.

עולם קסום של חלומות
נעה לנדמן > גננת בגן חובה
נעה לנדמן.jpg
roket.png

במסגרת היוזמה אנו בונים בגן עולם של חלומות, אשר עובד דרך חמשת החושים לאורך כל השנה. הילדים בוחרים חלום תוך דיאלוג עם הצוות וההורים ומגשימים אותו יחד דרך תהליך חינוכי. הגשמת חלום לכל ילד מחזקת ומעצימה את הדימוי העצמי ומאפשרת התמודדות טובה יותר עם עולם המציאות. היא מהווה את הבסיס ליכולתם של הילדים לפרוץ קדימה כנותני דרור לדמיונם וכיוזמים המגשימים את חלומותיהם.

Naraview
מאיה בן אמוץ > מורה ומחנכת בתיכון 
גיא ברסלר > יזם חינוכי ומורה לשעבר
IMG_20180508_160130966.jpg
roket.png

משחק רשת של ניווט קבוצתי בוויקיפדיה. יוזם המשחק מגדיר את ערך המוצא ואת ערך היעד, והמשתתפים במשחק מנווטים באמצעות הקישוריות הפנימיות בוויקיפדיה עד שמגיעים ליעד. במהלך המשחק נבנית מפה המתארת את המסלולים השונים בהם עברו המשתתפים. בסיום המשחק המורה מקבל את נתוני המשחק ואת כל המסלולים בהם עברו המשתתפים – וכך נוצר בסיס לדיון ולהרחבה בכיתה.

טבע וטכנולוגיה
בגן הילדים
דנה חמרי/אורית מרגלית > גננת בגן חובה
דנה חמרי1.jpg
roket.png

היוזמה לקוחה מתחום המדע והטכנולוגיה ומשלבת כלים טכנולוגיים (מחשב, מצלמות דיגיטליות, מצלמת וידאו, תחנה מטאורולוגית ועוד) כחלק משלים בלמידת-החקר של ילדים בגיל הרך בתחום מזג האוויר. בחירת הנושא מתבססת בעיקר על ההנחה כי הדרך הטובה ביותר ללמידת מדע וטכנולוגיה עבור ילדים היא להתחיל בנושאים המוכרים להם מחיי היום-יום והקרובים לעולמם.

E-land
ענבל פרנקו ויג רכזת אנגלית בי"ס יסודי
ענבל פרנקו וייג.jpeg
roket.png

E-Land הוא אי וירטואלי המאפשר לתלמידים לפעול בסביבה עשירה דוברת אנגלית, מבלי לצאת מהכיתה או מהבית. תלמיד הנכנס ל-E-Land מוקף בפעילויות מגוונות המניעות אותו לדבר, לקרוא, לכתוב ולחשוב באנגלית. התלמיד משפר את יכולות השפה בקצב שלו ובליווי מתמיד של המורה. בנוסף ללמידה עצמית, E-Land מזמן אינטראקציות חברתיות עשירות בעולם דמוי משחק. תלמיד הנכנס ל-E-Land נמצא בסביבה מאובטחת ומוגנת של OpenSim ,הפתוחה עבורו 24 שעות ביממה. סביבה זו מקושרת למערכת ניהול למידה LMS המאפשרת למורה לתמוך באופן מיטבי בהתקדמות של כל תלמיד.

ילד זוכר ילד
יעל דביר פרי > רכזת חדשנות בתיכון 
יעל דביר פרי.jpg
roket.png

במסגרת היוזמה נאספות ומתועדות תמונות של ילדים שנספו בשואה, אשר לא תועדו עד כה במאגר הלאומי. התלמידים מצליבים את המידע מהאינטרנט וממקורות נוספים עם מאגר 'יד ושם', כמו חוקרים היסטוריים אמתיים. בכלי מידענות מספרים סיפור היסטורי איכותי ומרגש. התוכנית בתמיכת "יד ושם", עמותת "דורות המשך", "בית להיות" בחולון ומנהל חברה ונוער.

מוכר כ-30% לבגרות בהיסטוריה ולמחויבות אישית.

זויות
דני יוגב > מחנך כיתות א-ג
דני יוגב.JPG
roket.png

מערכת "זוויות" היא מערכת פשוטה, המנגישה לצוות החינוכי כלים דיגיטליים המסייעים "לראות כל ילד/ה": המערכת מאפשרת לצוות לקיים הערכה רציפה, לתעד אירועים חשובים בעת התרחשותם ולהתאים מענים התומכים בפיתוח המיומנויות הלימודיות, החברתיות והרגשיות של כל תלמידה ותלמיד.

roket.png
bottom of page